Drodzy Finaliści i Laureaci finału centralnego XXXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej!

W dniu 4 czerwca br., na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która od 30 lat jest patronem merytorycznym naszej Olimpiady, w słonecznej scenerii odbył się „skondensowany” finał centralny tegorocznej edycji. Organizatorzy dołożyli wyjątkowych starań, aby uczestnicy mimo bogatego programu, mieli również chwile relaksu.

Z opinii młodych przyrodników wynika, że potrafili to docenić , czego wyrazem były liczne podziękowania oraz uśmiechy.

Gratulujemy wszystkim sukcesu, który był efektem wielomiesięcznych przygotowań oraz zgłębiania procesów, zjawisk i praw przyrody.

Kadra ekspertów, która od lat przygotowuje to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie edukacji ekologicznej w Polsce z ogromną satysfakcją ocenia poziom wiedzy i zaangażowania młodzieży, która swym działaniem przyczyni się do przekazania zasobów naszej cennej przyrody przyszłym pokoleniom.

Poniżej, spełniając liczne prośby uczestników finału zamieszczamy szyfr prawidłowych odpowiedzi na pytania testu – części pisemnej.

Przypominamy również wszystkim o możliwości aplikacji na wakacyjne, sierpniowe warsztaty naukowe Wioski Olimpijskiej, o których mówiła – Kinga Szczepaniak na uroczystym otwarciu finału, nasza laureatka XXVII edycji Olimpiady.

Do beczki miodu z niesmakiem musimy dodać łyżkę dziegciu, którą było niestosowne zachowanie rodziców, którzy wprowadzali zupełnie niepotrzebnie chaos oraz zbędne „iskrzenia”. Apogeum stanowiła grupa rodziców natarczywie domagająca się bezpłatnego obiadu, przysługującego wyłącznie młodzieży i opiekunom (JEDNEMU!) z każdego województwa. Zapewniamy, że nigdy więcej osoby postronne nie będą uczestniczyć w finale. Finał najpopularniejszej Olimpiady w naszym kraju, to nie miejsce na kłótnie, komentarze i dezorganizację oraz nieuzasadnione roszczenia rodziców. Żadna olimpiada nie odważyła się nigdy na publiczne finały, my prowadzimy finały zawsze z udziałem młodzieży i opiekunów (jednego z każdego województwa) i gości honorowych i niech tak pozostanie!

Życząc wszystkim słonecznych wakacji, serdecznie pozdrawiamy.

W imieniu Głównego Komitetu OWE
Przewodnicząca dr Małgorzata Falencka –Jabłońska
Warszawa, dnia 10 czerwca 2022 r.